خواص و فواید عقیق
عقیق دارای طبعی گرم و مرطوب است؛ از دیرباز قبایل و ملل کهن جهان، عقیق را سنگ مقدسی دانسته، آن را از خود دور نمی کرده اند.
عقیق سنگی است که آن را حرز و حامی انسان در مقابل بلایا و حوادث به ویژه در جنگ ها می شمارند و برای افزایش درآمد و رونق کسب و کار و آسان شدن کارها بسیار مفید است.
این سنگ برای جلوگیری از خونریزی های شدید، بویژه برای زنان، بسیار فایده دارد. همچنین برای تقویت نقاط مختلف بدن و برقراری تعادل و هماهنگی در آنها مفید است.
عقیق انرژی فوق العاده فراوانی دارد و باعث زدودن انرژی های منفی از محیط می گردد.
همچنین عقیق، برای تعالی روح و شادابی و آرامش آن و برطرف شدن غم و ناراحتی های روحی بسیار موثر است.
 
عقیق در روایات معصومین علیهم السلام
از جمله آثار و فوایدی که در احادیث و روایات اهل بیت علیهم السلام درباره سنگ عقیق آمده است، می توان به موارد زیر اشاره نمود:
1- از بین بردن فقر
2- وسعت بخشیدن به رزق و بی نیازکردن از مردم
3- افزودن بر ثواب نماز
4- تسریع در اجابت دعا و برآوردن حوائج
5- دور شدن از قطع دست و خون ریزی شدید
6- مانع شکنجه و تازیانه از روی ظلم
 7- ایمنی از شر حاکم ظالم
8- قرار گرفتن در پناه مخصوص خدا و ولی خدا
9- حرز سلامتی از هر نوع بلاء
10- محافظت از انسان در سفر
 11- عاقبت به خیری انسان در زندگی
12- غم زدایی و فرح انگیزی
13- افزایش امکان برنده شدن در قرعه
 
توضیح و تشریح موارد فوق:
1-از بین بردن فقر:
امام رضا علیه السلام درباره یکی از خواص عقیق می فرمایند:
عقیق فقر را از بین می برد و در دست کردن آن نفاق را نیز نابود می کند.
 منبع: کافی6/470، وسائل الشیعه5/85  
امام صادق علیه السلام در حدیثی طولانی درباره خواص سنگ عقیق فرمود: خیلی عجیب است که شخصی در دستش انگشتر عقیق باشد و درهم و دینار (پول) نداشته باشد.
منبع:مکارم الاخلاق: ص88،وسائل الشیعه:5/91
امام رضا علیه السلام می فرمایند: کسی که انگشتری با نگین عقیق در دست کند فقیر نمی شود.
1منبع:کافی6/471، ثواب الاعمال ص173، جامع الاخبار ص134، وسائل الشیعه:5/86
2- وسعت بخشیدن به رزق و بی نیازکردن از مردم:
بشیر از امام باقر علیه السلام پرسید:
چه نوع نگینی را روی انگشترم قرار دهم؟ حضرت فرمود: ای بشیر! چرا از عقیق قرمز و عقیق زرد و عقیق سفید غافلی!؟ همانا این سه، کوه هایی هستند در بهشت ... تا آنجا که فرمود: هرکس یکی از انواع عقیق را در دست کند و شیعه ما اهل بیت نیز باشد، به جز خیر و خوبی و وسعت در رزق نمی بیند و بی نیاز از مردم می گردد.
منبع: بحارالانوار ج37ص42، وسائل الشیعه 5/88.
(از این حدیث استفاده می شود که عقیق یکی از اسباب زیادشدن رزق و روزی است و لیکن در زیادشدن رزق و روزی باید سایر موانع را نیز بر طرف کرد.)
3- افزودن بر ثواب نماز:
امیرمومنان علی علیه السلام می فرماید: کسی که انگشتر عقیق در دست کند و دو رکعت نماز با آن بخواند، ثواب آن دو رکعت برابر با هزار رکعت نمازی است که بدون انگشتر عقیق بخواند.
 منبع: بحارالانوار80/187، وسائل الشیعه5/91
4- تسریع در اجابت دعا و برآوردن حوائج:
امام صادق علیه السلام در حدیثی در ادامه بیان فواید انگشتر عقیق می فرماید: "خداوند دوست دارد دستی که برای دعاکردن به درگاهش بلند می شود با انگشتر عقیق باشد."
منبع: مکارم الاخلاق:ص88، وسائل الشیعه 5/91
امیرالمومنین علیه السلام فرمودند: هیچ دستی نزد خداوند محبوب تر از دستی نیست که در آن انگشتر عقیق باشد.
منبع:اعلام الدین:ص392، بحار:80/187  
امام سجاد علیه السلام می فرماید: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: هرکس انگشتر عقیق در دست کند و دعا کند خداوند حوائج او را بر آورده می سازد.
منبع:کافی6/470، وسائل 5/86 
5- دورشدن از قطع دست و خون ریزی شدید: روزی اعمش از اصحاب امام صادق علیه السلام به همراه حضرت در کنار قصر منصور دوانیقی(خلیفه عباسی) ایستاده بودند که ناگهان مردی تازیانه خورده از آنجا بیرون آمد پس حضرت فرمود: ای اعمش نگاه کن و ببین نگین انگشتر این مرد چیست؟ اعمش پیش رفته و خوب نگریست و گفت: یا بن رسول الله، نگین انگشتر او عقیق نبود. حضرت فرمود: ای اعمش بدان اگر نگین انگشترش عقیق بود تازیانه نمی خورد. اعمش گفت: یابن رسول الله از خواص انگشتر عقیق بیشتر برایم بگویید. حضرت فرمود: دست کردن انگشتر عقیق، از قطع شدن دست محافظت می کند. گفت دیگر چه خواصی دارد؟ حضرت فرمود از خونریزی شدید نیز جلوگیری می کند
 منبع: مکارم الاخلاق ص88 ، وسائل الشیعه 5/91 
6- مانع شکنجه و تازیانه از روی ظلم:
روزی مردی از کنار امام باقر علیه السلام عبور کرد که دستگاه ظالمانه حکومتی بنی امیه به ناحق او را تازیانه زده بودند. پس امام باقر علیه السلام به راوی فرمود: چرا همراه خود انگشتر عقیق نداشت!؟  بدان همانا اگر انگشتر عقیق در دست داشت، به او تازیانه به ناحق نمی زدند.
منبع: ثواب الاعمال:174
 7- ایمنی از شر حاکم ظالم و هر چیز ترسناک:
امام باقر علیه السلام فرمود: دست نمودن انگشتر عقیق انسان را از شر سلطان ظالم و هرچه که او از آن می ترسد و می گریزد نگاه می دارد.
منبع: الامان ص52. الامالی:ص38 
روزی حاکم شهر دستور داد یکی از سادات را بدون جرم دستگیر کنند وقتی سربازان آن مرد را می بردند. امام صادق علیه السلام او را در آن وضعیت مشاهده نمود و فرمود برای او انگشتر عقیق بفرستید ( تا آن را در دست کند). خانواده آن مرد انگشتر عقیق را به او دادند، پس آن مرد از حاکم اذیت و آزاری ندید.
منبع: کافی6/471 ، ثواب الاعمال ص174، مکارم الاخلاق ص89، وسائل 5/89
8- قرار گرفتن درپناه مخصوص خدا و ولی خدا:
اسماعیل فرزند امام صادق علیه السلام از جدش امام باقر علیه السلام نقل میکند که حضرت به او فرمود:ای فرزندم هرکس شب را صبح کند، درحالی که انگشتر عقیق در دست راست داشته باشد و هنگام صبح قبل ازآنکه کسی را ببیند، نگین انگشترش را برگرداند بطوری که در کف دستش قرار گیرد و سوره قدر را بخواند و بعد بگوید:آمَنْتُ بِاللَّهِ وَحْدَهُ لاشريكَ لَهُ وَ كَفَرْتُ بِالْجِبْتِ وَالطّاغُوتِ وَ آمَنْتُ بِسِرِّ آلِ مُحَمَّدٍ وَ عَلانِيَتِهِمْ وَ ظاهِرِهِمْ وَ باطِنِهِمْ وَ اَوَّلِهِمْ وَ آخِرِهِمْ» خداوند او را در ان روزداز شر آنچه از آسمان نازل میشود و به سوی آسمان بالا می رود و همچنین از شر آنچه در زمین فرو میرود و از آن خارج میشود، حفظ میکند و درمحافظت خدا و ولی خدا به سر می برد تا صبح را به شب رساند.منبع:الامان ص52،مفتاح الفلاح ص19، وسائل 5/91، مستدرک:3/297   
9- حرزسلامتی از هر نوع بلاء:
امیرمومنان علی علیه السلام می فرماید: انگشتر عقیق را در دیت کنید که مایه برکت برای شما قرار داده شده است تا ازبلاها و حوادث ایمن باشیدمنبع:تختموا بالعقیق،یبلرک علیکم و تکونو فی امن من البلاء/مکارم الاخلاق:ص88، وسائل:5/90  بشیر از امام باقر علیه السلامپرسید: چه نوع نگین و سنگی را برای رکاب انگشترم تهیه کنم؟ حضرت فرمود: ای بشیر! چرا غافلی از عقیق قرمز، زرد،سفید؟(یعنی این نگین ها را انتخاب کن) پس هرکس یکی از آنها را انگشتر خود قرار دهد، ازجمیع بلاها و حوادث مصون و محفوظ می ماند.منبع:امالی طوسی:ص37، الامان ص52،بحارالانوار37/42، وسائل 5/88امام صادق علیه السلام: می فرماید:(همانا عقیق انسان را در مقابل هرگونه بلا و حادثه ای محافظت می کند.منبع:انه حرز من کل بلاء، مکارم الاخلاق ص8، وسائل5/91.
 10- محافظت از انسان در سفر:
امام صادق علیه السلام می فرمایند: عقیق حرز در سفر است و دست کردن انگشتر آن در هنگام سفر، انسان را از خطرهای سفر محفوظ و مصون می دارد.منبع:انه حرز فی السفر کافی6/470، الامان ص52، وسائل5/89 و90  
یکی از اصحاب پیامبر صلی الله علیه و آله میگوید: روزی مردی نزد پیامبر آمد و از دزدان قافله در مسیر مسافرت و دزدیده شدن اموالش توسط آنها شکایت کرد.حضرت فرمود چرا انگشتر عقیق در دست نمی کنی؟ پس همانا انگشتر عقیق انسان را از بدی ها و خطرات محافظت میکند
منبع:ثواب الاعمال ص174، جامع الاخبار ص134، عده الداعی ص118، وسائل 5 /89
 11- عاقبت به خیری انسان در زندگی:
راوی از امام باقر علیه السلام پرسید: چه نوع نگین و سنگی را بر روی انگشترم قرار دهم؟ حضرت فرمود ای بشیر چرا از عقیق قرمز، زرد و سفید غافلی؟ هرکس از شیعیان آل محمد صلی الله علیه و آله باشد و یکی از این سه نوع عقیق را در دست کند، در زندگی اش مگر خیر و برکت و خوبی نمی بیند.
منبع:امالی: ص38، الامان ص52، وسائل الشیعه 5/88، بحالانوار:37/42   
 حضرت زهرا علیها سلام از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل می فرماید: هرکس انگشتر عقیق دردست کند، همیشه خیر و خوبی می بیند.
منبع: امالی:ص311، وسائل الشیعه 5/88   
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرماید: خداوند عاقبت کسی را که انگشتر عقیق در دست نماید به خیر و خوبی ختم می کند.
منبع: دائم الاسلام:2/164، مستدرک:3/295.
امیر مومنان علیه السلام فرمودند: کسی که انگشتر عقیق در دست کند، خداوند عاقبت کارهای او را به آسایش و ایمان ختم می کند.
منبع: مکارم الاخلاق ص200
12- غم زدایی و فرح انگیزی:
پیامبراکرم صلی الله علیه و آله فرمود: ای مردم انگشتر عقیق را در دست کنید، همانا تا انگشتر عقیق را در دست دارید، غم و اندوه زیاد بردل شما وارد نمی شود.
منبع: جامع الاخبار 133
13- افزایش امکان برنده شدن در قرعه:
امام رضا علیه السلام فرمود: کسیکه انگشتر عقیق در دست کند و قرعه را بردارد، شانس او برای برنده شدن بیشتر است و قرعه بهتری خواهد داشت.
منبع: ثواب الاعمال:ص175، وسائل 5/85
  
خواص و فواید فیروزه
نگاه به فیروزه چشم را تقویت می کند. گذاشتن فیروزه بر روی چاکرای گلو برای درمان گلودرد، تقویت تارهای صوتی و درمان بیماری های ریوی و تنفسی موثر می باشد. فیروزه قلب را تقویت می کند و سعه صدر می دهد. این سنگ افسردگی های روحی و روانی و همچنین ناراحتی های عصبی را درمان می کند و باعث آرامش می گردد.
استفاده از انگشتر و یا گردن بند آن برای دور کردن انرژی های منفی به ویژه چشم زخم و آثار آن بسیار مناسب است. این سنگ مانند عقیق، حرز بسیار مهمی در برابر حوادث و بلایا به شمار می رود و برای آسان شدن کارها و رونق در کسب و کار بسیار مفید می نماید.
 
فیروزه در روایات معصومین علیهم السلام
سنگ فیروزه بسیار عظمت دارد و در عظمت و فضیلت آن همین بس که امام رضا علیه السلام فرمودند: اولین کوه هایی که اقرار به ولایت علی علیه السلام کردند، کوه های فیروزه، عقیق و یاقوت بوده است.
منبع: اقبال الاعمال:ج2 ص262، بحارالانوار:27/262 
روزی مردی به خدمت امام کاظم علیه السلام رسید و در انگشت حضرت، انگشتر فیروزه ای دید. در حالیکه آن مرد به انگشتر خیره شده بود، حضرت از او پرسیدند: میدانی نام این انگشتر چیست؟ وی در پاسخ گفت: فیروزه! حضرت به او فرمود: فیروزه نام آن در زبان فارسی است، لکن در زبان عربی به آن ظفر (به معنی پیروزی) می گویند.
منبع: کافی6/472، بحالانوار:26/221

آثار و فواید انگشتر فیروزه:
1.شادابی روح 2. تقویت جسم 3. سعه صدر(گشایش سینه) 4. تقویت قلب 5.تسهیل امور
مفضل بن عمر می گوید: بر امام صادق علیه السلام وارد شدم در حالیکه انگشتر فیروزه ای در دست داشتم، امام صادق علیه السلام فرمودند:
ای مفضل از برای فیروزه خواصی است؛ 1. نگاه کردن به آن سبب نشاط و شادابی روح می شود. 2. نگاه به آن چشم را قوی می کند. 3. دست کردن آن سعه صدر بخشیده، تحمل در برابر مشکلات را زیاد می کند. 4. قلب را تقویت می کند و قوت می بخشد. 5. حاجت را برآورده می سازد و کارها را آسان می کند.
منبع: التهذیب:6/37، وسائل الشیعه:14/403، فرحه الغری: ص113. 
6. دفع فقر:
امام صادق علیه السلام می فرماید: کسیکه انگشتر فیروزه در دست کند، فقیر نمی شود و بی پول نمی ماند.
منبع: کافی 6/472، وسائل الشیعه 5/95.94.  
7.یاری و کمک امور:
امیرمومنان علیه السلام چهار انگشتر در دست داشته اند که یکی از آنها فیروزه بوده که حضرت آن را برای پیروزی در مشکلات به دست می کرده اند.
منبع: خصال1/199، علل الشرائع 1/157، المناقب:3/302، وسائل الشیعه:5/98، بحار42/62. 
8. بالا رفتن دعا و تسریع در اجابت آن:
پیامبراکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند: همانا خداوند به من خطاب کرد "ای پیامبر من حیا می کنم از این که بنده ای در دستش انگشتر فیروزه باشد و دستش را به دعا بلند کند و من دعای او را مستجاب نکنم و دست خالی برگردانم."
منبع: مهج الدعوات:ص359، وسائل الشیعه 5/95، بحارالانوار:90/321.
  
خواص و فواید درّ نجف
 درّ نجف، نوعی سنگ کریستال از خانواده کوارتز است و از نظر معنوی بسیار ارزش دارد؛ هرچند قیمت آن نسبتا ارزان است.
این سنگ به دو رنگ شیشه ای بی رنگ و شیشه ای مایل به قرمز در شهر نجف در کشور عراق یافت می شود که به دومی درّ حسینی نیز گفته می شود.
البته در بعضی از درهای نجف، خط های سیاه رنگی به شکل مو دیده می شود که به درّ مودار (درّ مویی) معروف است.
دّر نجف در روایات معصومین علیهم السلام
​​​​​​​
در نجف در روایات معصومین علیه مالسلام:
امام صادق علیه السلام خطاب به مفضل فرمود:
دوست دارم که هر مومنی 5 انگشتر در دست کند: عقیق، فیروزه، یاقوت، حدید صینی و درّ نجف.
مفضل پرسید: سرورم فضیلت و خاصیت دست کردن انگشتر درّ نجف چیست؟
حضرت فرمود: هرکس انگشتر درّ نجف در دست کند و نگاه به آن کند، خداوند برای هر نگاهی که به این نگین می اندازد، ثواب یک زیارت (اعم از حج یا غیره) در نامه عمل او می نویسد که اجر و ثواب آن برابر با اجر و ثواب عمل پیامبران و صالحان است و اگر رحمت خداوند بر شیعیان نبود قیمت هر دانه نگین درّ نجف به قدری گران می شد که کسی توانایی خرید آن را نداشت، لکن خداوند آن را برای شیعیان ارزان قرار داده و زیاد یافت می شود تا آنکه همه شیعیان بتوانند از آن بهره ببرند.
منبع: التهذیب6/37، جامع الاخبار:ص134،، فرحه الغری ص113، وسائل الشیعه 14/403
 
 
خواص و فواید یا قوت قرمز:
یاقوت قرمز برای درمان بیماران قلبی و مبتلایان به سرطان خون به کار می رود و عامل تصفیه و تنظیم فشار خون است.
آویختن سنگ یاقوت بر گردن، مانع لخته شدن خون در بدن شده، از سکته جلوگیری می کند. یاقوت قرمز در درمان ناتوانی های جنسی و درمان ناباروری و دردهای قاعدگی نیز اثر می گذارد و علاوه بر آن به آسان شدن زایمان زنان نیز کمک می نماید.
همچنین اگر کسی یاقوت به همراه داشته باشد، به بیماری های ویروسی خطرناک و واگیردار به ویژه طاعون مبتلا نمی شود و اگر آن را دائما با خود داشته باشد، در چشم مردم با هیبت و شکوه جلوه گر می شود و کسب و درآمدش رونق می گیرد.
 
خواص و فواید یاقوت کبود:
یاقوت کبود با چاکرای تاج و پیشانی در ارتباط است و سنگی بسیار پرانرژی است و نیروی پاک.سازی و شفابخشی فوق العاده ای دارد.
یاقوت کبود اعصاب بدن را تقویت و آرام می کند و برای درمان بیماری های صرع، رعشه، سردردهای عصبی و میگرن مفید است و برای درمان سرگیجه و بی خوابی نیز کاربرد موثری دارد. همچنین سنگ مفیدی برای تسکین دردهای جراحتی و نقرس به شمار می رود.
شستن پوست با آب یاقت کبود و نیز مالش آن بر روی پوست برای رفع جوش های صورت و حساسیت های پوستی مفید است و برای درمان تیروئید، بیماری های لوزه ها و تقویت تارهای صوتی نیز به کار می رود.

خواص و فواید یاقوت زرد:
استفاده از یاقوت زرد برای تنظیم متابولیسم بدن و تقویت دستگاه گوارش به ویژه روده ها مناسب است، بدن را از سموم پاک کرده، ناراحتی های کبد و کیسه صفرا را برطرف می سازد.
همچنین یاقوت زرد از خستگی های روحی می کاهد و بر نشاط روح می افزاید و برای کسانی که خوابهای پریشان و کابوس می بینند، مفید است.

یاقوت در روایات معصومین علیهم السلام
از جمله آثار و فوایدی که در احادیث و روایات اهلبیت علیهم السلام درباره سنگ یاقوت آمده است، می توان به موارد زیر اشاره نمود:
1- ثبت حسنه در نامه عمل انسان:
امام صادق علیه السلام می فرماید: دست کردن انگشتر یاقوت مستحب است و ثواب دارد.
1 منبع: کافی 6/471..وسائل الشیعه 5/92
2- دفع فقر:
امام رضا علیه السلام از قول جدشان امام صادق علیه السلام می فرماید: انگشتر یاقوت در دست کنید، همانا دست نمودن یاقوت فقر را دور می کند و از بین می برد.
منبع: کافی 6/471، وسائل5/93.
پیامبر صلی الله علیه و آله به یکی از اصحاب خود فرمود: انگشتر یاقوت زرد در دست کن تا فقیر نشوی
منبع: مکارم الاخلاق ص89. 
3- رفع پریشانی و غم:
امام رضا علیه السلام می فرماید: انگشتر یاقوت در دست کنید که پریشانی و غم را می زداید.
منبع:  حلیه المتقین ص18 
4- نجابت و شرافت:
حضرت علی علیه السلام دارای چهار انگشتر بودند که یکی از آنها یاقوت بود و آن را به دلیل نجابت و شرافتش در دست می نمود.
منبع: خصال 1/199، علل الشرائع 1/157، وسائل الشیعه:5/98، بحارالانوار:42/62 و68   
 
خواص و فواید زمرد:
زمرد سنگی بسیار پر انرژی و دارای خواص فراوانی است. استفاده از این سنگ برای جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری صرع بسیار فایده دارد؛ به ویژه برای کسانی که زمینه ارثی این بیماری در آنها وجود دارد. به همین دلیل، در گذشته نیز پادشاهان در هنگام تولد فرزاندانشان تکه ای زمرد را بر گردن آنها می آویختند تا به صرع مبتلا نشوند، اما برای کسانی که به بیماری صرع مبتلا شده اند، چندان کارساز نیست.
همچنین قرار دادن زمرد بر روی چاکرای سر و تاج برای درمان بیماری پارکینسون مفید است؛ زیرا در برقراری تعادل در سیستم عصبی بسیار اهمیت دارد و علاوه بر جلوگیری از حمله های عصبی، دردهای عصبی را نیز می کاهد.
آویختن زمرد بر گردن و همچنین گذاشتن آن بر روی چاکرای قلب در درمان گرفتگی رگ ها و بیماری های خونی و نیز درمان ضعف عضلات قلبی و تپش قلب و تقویت آن بسیار مفید است.
از دیگر خواص زمرد که بسیار به آن اشاره شده، مفید بودن آن برای دستگاه گوارش است. گذاشتن آن بر روی چاکرای خورشیدی، مجاری کیسه صفرا را پاک و فعال می کند و سبب تقویت معده و درمان زخم معده می شود.
استفاده از زمرد برای درمان خونریزی داخلی بویژه اسهال خونی مفید است. همچنین همراه داشتن این سنگ برای زنان حامله مفید است و بستن زمرد بر ران زن حامله، درهنگام زایمان، زاییدن را آسان می کند.
زمرد دو نیروی انرژی بخش و آرام بخش دارد و سبب قوت دل و تسکین و آرامش روح می باشد. همراه داشتن آن به خصوص در شب، کابوس های شبانه را دور می کند.
  
خواص و فواید زبرجد:
گذاشتن این سنگ بر روی چاکرای قلب در هر روز علاوه بر از بین بردن ناراحتی های قلبی و جلوگیری از لخته شدن خون، سبب می شود تا غم و افسردگی ناشی از آن و نفرت و حسادت از دل و روح پاک گردد و روحی لطیف و بخشایش گر به وجود آید.
زبرجد رفع کننده کابوس های شبانه بوده، مشهور به سنگ آرامش و التیام بخش می باشد. همچنین این سنگ برای رفع بیماری های پوستی به ویژه اگزما، آکنه و جوش های صورت موثر می باشد. از این رو خوب است تکه ای از زبرجد را برای چند ساعتی در آب بگذارند و آب را بر روی پوست های حساس بمالند.
 
خواص و فواید یشم:
در کشورهای آسیای شرقی، یشم را سنگ مقدس و حامی یاد می کنند. بر گردن آویختن یشم به طوری که در برابر معده قرار گیرد، سبب تقویت معده می گردد و ناراحتی های معده و دستگاه گوارش را درمان می کند.
و نیز برای درمان ضعف و امراض کلیه و سنگ کلیه موثر است و نیز سبب تنظیم سوخت و ساز و تعادل بدن می شود.
همچنین اگر این سنگ را زن حامله همراه داشته باشد، امید است که به آسانی وضع حمل کند.
یشم به عنوان حامی و حرز نیز به کار می رود. به همراه داشتن یشم و یا قرار دادن آن در محل کار و یا گوشه ای از اتاق، نیروهای منفی را دور می کند و شادی و آرامش خاصی به روح می بخشد.
 
خواص و فواید توپاز آبی:
این سنگ آرام بخش و الهام بخش است و فواید خوبی برای هنرمندان خلاق دارد. گذاشتن توپاز آبی بر روی چاکرای گلو سبب تقویت صدا و رفع گرفتگی آن و التهابات گلو می شود.
استفاده از آن به ویژه گذاشتن آن بر روی چاکرای سر، غده هیپوفیز و اعصاب را تقویت می کند و به تسکین سردردهایی که منشأ عصبی و استرس دارند (نظیر میگرن) کمک فراوانی می کند.

خواص و فواید توپاز طلایی:
توپاز طلایی با چاکرای خورشیدی ارتباط دارد و مصریان باستان نیز آن را با خدای خورشید در ارتباط می دانسته اند. بومیان آفریقا نیز از آن در مراسم دینی خود استفاده و به وسیله آن با دنیای ارواح ارتباط برقرار می کردند.
این سنگ انرژی حیاتی بدن را افزایش می دهد و سازمان بدن را تنظیم و فعال می کند. استفاده از توپاز طلایی و قراردادن آن بر روی چاکرای خورشیدی برای رفع بیماری های کبدی و پوستی بسیار موثراست و علاوه بر تقویت غدد فوق کلیه و تنظیم آن، برای تسکین دردهای ناحیه پشت و ستون فقرات فایده دارد.
توپاز طلایی متابولیسم بدن را در حالت تعادل قرار می دهد و برای درمان افراد خیلی چاق و یا خیلی لاغر کاربرد دارد. همچنین توپاز طلایی سبب خلاقیت، خودباوری، شادابی روح و بهتر شدن خلق و خو می شود و برای درمان افسردگی و بی خوابی نیز موثر است.
 
خواص و فواید حدید:
حدید (یا هماتیت) قلب را تقویت می کند و گردش خون را فعال و منظم می سازد. از دیرباز نیز از آن برای درمان بیماری های خونی، فشارخون و ناراحتی های انسداد رگ ها استفاده می کرده اند. چون خون را صاف و رقیق می کند و اثر فوق العاده ای در درمان کم خونی دارد و سبب خون سازی می شود.
همچنین از خونریزی های داخلی جلوگیری کرده، در بند آمدن خونریزی و بهبود جراحات موثر است و در تسکین دردهای آرتروز و انقباضات ماهیچه ای کاربرد دارد. در قدیم نیز در ترکیب داروهای چشمی و درمان آن استفاده می شده است.
سنگ هماتیت حرزی به شمار می رود که سِحر را دفع می کند و اثر آن را خنثی می سازد و برای محافظت از شر جانوران موذی و حفظ از خطرها در جنگ کاربرد بسیاری دارد.
 
درباره حدید هفت جلاله:
مردی به امام صادق علیه السلام عرض کرد: مولای من! من از حاکم سرزمین جزیره در هراسم و می ترسم از این که او مرا به دشمنانم معرفی کند و به آنها تحویلم دهد.
امام صادق علیه السلام فرمود: انگشتری تهیه کن که نگین آن حدید صینی باشد و بر روی آن سه جمله در سه سطر بنویس:
"اعوذ بجلال الله" ، "اعوذ بکلمات الله"  ،  "اعوذ برسول الله"
  و  بر پشت نگین، دو جمله در دو سطر بنویس:
"امنت بالله و کتبه"  ،  "انی واثق بالله و رسله"  
 و بعد دور نگین بنویس:
"اشهد ان لا اله الا الله مخلصا"
 و این انگشتر را در این موارد درست کن
1- زمانی که از اذیت و آزار یکی از مردم هراس پیدا کردی و یا جانت از شر دشمنان در خطر بود، پس ترس تو از او، از بین خواهد رفت و جانت در امان می ماند. (و گزندی از او به تو نمی رسد)
2- در جایی که در امور و نیازهایت با مشکل و سختی مواجه شدی، پس به خواست خدا بر تو آسان خواهد شد.
3- همچنین بیاویز بر گردن زنی که زایمان بر او سخت شده، پس به خواست خدا، وضع حمل او آسان می شود.
4- و همچنین برطرف می کند چشم زخم را از کسی که چشم زخم خورده و اثر آن را از بین می برد.
 بعد حضرت فرمود این انگشتر را از نجاست و بوی گند و بد حفظ کن و آن را داخل حمام و دست شویی مبر! پس هر کس بر جان خودش ایمن نیست و از هلاکت می ترسد از این انگشتر استفاده کند. و آن را از دشمنانت بپوشان تا مبادا از آن استفاده  کنند. و آن را به کسی نده مگر آن که او هم از شیعیان باشد و به او مطمئن باش..
 
خواص و فواید کوارتز آبی:
سنگ کوارتز آبی سبب تقویت سیستم ایمنی بدن به ویژه در برابر اشعه های مضر می گردد. لذا قرار دادن آن در کنار تلویزیون و میز کامپیوتر مناسب است. این سنگ بر چاکرای گلو بسیار تأثیرگذار بوده، حنجره و ریه ها را تقویت می نماید. همچنین استفاده از آن برای رفع افسردگی و دلتنگی بویژه برای کسانی که در غربت به سر می برند مفید است.

خواص و فواید کوارتز دودی:
کوارتز دودی سبب تقویت ماهیچه ها و عضلات بدن و رفع انقباض و گرفتگی آن ها می شود و به رباط ها و زانوها نیرو می بخشد. همچنین سنگی درد زداست که دردهای کمر و عضلات را تسکین می بخشد.
همراه داشتن کوارتز دودی برای کسانی که اندامی ضعیف دارند مناسب است، چرا که با انرژی های مثبت فراوانی که انتقال می دهد، سبب تقویت قوای بدن آنها می گردد.
همچنین استفاده از آن را برای کسانی سفارش می کنند که دچار منفی بافی و افسردگی گردیده و مأیوس هستند. همراه داشتن کوارتز دودی، در طول روز برای افزایش اراده و قدرت تصمیم گیری مناسب است و سپر محافظی در برابر نیروهای منفی و تشعشعات می باشد.

خواص و فواید کوارتز صورتی:
کوارتز صورتی با انرژی فراوانی که از خود می پراکند، برای تقویت قلب، پایین آوردن فشارخون، تنظیم دستگاه گردش خون، بازشدن گرفتگی رگ ها و درمان بیماری های قلبی و سرطان خون مفید است. همچنین از این سنگ قرن ها برای درمان مشکلات نازایی و تقویت قوه باروری هریک از جنسیت ها استفاده می کرده اند.
اگر از بیخوابی و آشفتگی روحی در هنگام استراحت خود رنج می برید، بر روی زمین دراز بکشید و کوارتز صورتی را در دست بگیرید و به راحتی استراحت کنید. همراه داشتن این سنگ، افسردگی و نگرانی های درونی را از بین می برد و فشارهای روحی وارد شده را درمان می کند.
همچنین همراه داشتن آن را برای کسانی سفارش می کنند که روحیه خشک، سرد و بی احساس دارند؛ چرا که روحیه ی بخشش، محبت، دوست داشتن و عشق ورزی را در آنها می افزاید.
 
خواص و فواید اوپال:
اوپال در رومیان نماد عشق و امید و آورنده خوش شانسی و ثروت محسوب می شد. این سنگ انرژی های درونی بدن را تقویت می کند و در تقویت دستگاه گوارش به ویژه کمک به معده در هضم غذا موثر است.
همچنین به خونسازی بدن کمک می کند و گردش خون را تنظیم می نماید و برای درمان سرطان خون نیز مفید است.
اوپال نیروهای منفی شخص را به خود جذب می کند،  نگرانی و افسردگی را تسکین می دهد و بدن را از سستی و بی حالی باز می دارد.
 
خواص و فواید الماس:
الماس به تقویت مثانه و کلیه ها کمک می کند و از بوجود آمدن سنگ کلیه و مثانه جلوگیری می نماید. الماس برای از بین بردن بیماری عسر البول یا سخت ادراری مفید است. لذا پیشنهاد می کنند که آن را بر روی چاکرای خارجی (شکم) قرار دهند. گذاشتن الماس بر روی شکم سبب رفع بعضی از ناراحتی ها و مشکلات دستگاه گوارشی و مسمومیت ها و تقویت معده و روده ها می شود.
همچنین همراه داشتن الماس برای زن حامله که زایمانش نزدیک است، مفید بوده، وضع حمل او را آسان می کند. استفاده از الماس به ویژه گذاشتن آن بر روی چاکرای پیشانی و چاکرای تاج برای تقویت اعصاب و درمان بیماری صرع و رعشه بسیار مفید است و به مغز نیرو و انرژی می دهد، قوه حافظه و استعداد را تقویت، اندیشه و ذهنیات را پاک و نیروهای منفی و اندیشه های فاسد را دور می نماید.
 
خواص و فواید آمتیست:
آمتیست اراده را تقویت می نماید. حکما عقیده دارند که استفاده از این سنگ برای ترک عادات ناپسند بسیار مفید است. لذا معتادانی که قصد ترک مواد مخدر، سیگار یا مشروبات الکلی را دارند، از این سنگ استفاده می کنند.
همچنین این سنگ به دلیل ارتباط با چاکرای پیشانی و تاج، برای رفع دردهای ناشی از میگرن و سردردهای عصبی و نیز بهبود حمله های عصبی به ویژه صرع بسیار مفید است. علاوه برآن برای رفع بی خوابی و کابوس سفارش می کنند که آن را زیر بالش بگذارند و بخوابند.
آمتیست با رنگ بنفشی که دارد، ارزش فوق العاده ای در شفابخشی، خصوصا در زمینه درمان با رنگ ها دارد. زدودن انرژی منفی و تبدیل آن به انرژی مثبت، از دیگر ویژگی های آمتیست است.
تکه ای از سنگ آمتیست را در گوشه ای از اتاق یا محل کار خود قرار دهید تا علاوه بر پراکنده شدن انرژی های مثبت در فضا، ذهن و روح شما به تعادل و آرامش برسد و از تشویش، اضطراب و هراس دور گردید.
 
خواص و فواید آمیترین:
آمیترین با چاکرای تاج و شبکه خورشیدی پیوندی نزدیک دارد و برای تقویت اعصاب و درمان ناراحتی های عصبی مفید است.
همچنین برای درمان مشکلات روحی و نیز افسردگی، بسیار موثر است و برای دارنده آن شادابی روح و آرامش می آورد.
 
خواص و فواید سیترین:
استفاده از سیترین، دستگاه گوارش و روده ها را تقویت می کند و سموم بدن را دفع می نماید. همچنین سیترین متابولیسم بدن را تنظیم می کند و برای درمان یبوست فایده دارد.
از سیترین در درمان بیماری دیابت استفاده می کنند. همراه داشتن آن برای کسانی که دچار افسردگی و عصبانیت می شوند و یا میل به خودکشی داشته، تعادل روحی ندارند، مفید است و سبب تقویت اعصاب می شود.
 
خواص و فواید تورمالین سبز:
این سنگ در درمان مشکلات قلبی و بیماریهای خونی، کاربرد دارد. تورمالین سبز متعادل کننده عواطف است و به فراموش کردن آسیب های گذشته و شروعی دوباره کمک می کند، اعصاب خسته را می آساید و آن را تقویت می کند. همچنین این سنگ افسردگی را از بین می برد و سبب رفع بی خوابی و تقویت و تمرکز اعصاب و کم شدن استرس و ترس در وجود آدمی می شود.
 
خواص و فواید تورمالین صورتی:
تورمالین صورتی یا روبلیت در رنگ های قرمز تیره یا صورتی یافت می شود. این سنگ با چاکرای قلب ارتباط دارد و برای تقویت قلب و فعال کردن سیستم ایمنی بدن مفید است.
وجود یک تکه از این سنگ در محیط خانه، سبب نزدیک تر شدن ارتباط اعضای خانواده با یکدیگر می شود، افکار و نیروهای منفی در ارتباط با زندگی مشترک را از بین می برد و شور و شادی و اشتیاق به زندگی را در هر یک از افراد بر می انگیزاند.
این سنگ به دلیل تعادل بخشیدن به مرکز قلب و آرامش عمیقی که در شخص ایجاد می کند، برای بیماران روحی مفید است.
 
خواص و فواید تورمالین آبی:
استفاده ازاین سنگ، به ویژه گذاشتن آن بر روی چاکرای گلو، سبب تقویت ریه ها و حنجره و تنظیم غدد هورمونی به ویژه غده تیروئید و غده تیموس می گردد. این سنگ قدرت سردکنندگی دارد و برای درمان التهاب و سوختگی مفید است.
 
خواص و فواید تورمالین سیاه:
این سنگ برای تقویت قلب، بازشدن گرفتگی عروق، فعال کردن دستگاه گردش خون و تنظیم سیستم خونسازی بدن، بسیار مفید است. شورل یا تورمالین سیاه از سنگهای پشتیبان قدرتمند در برابر انرژی های منفی دیگران به شمار می رود و چشم زخم را دفع می کند. همچنین انرژی های منفی وسائل الکتریکی و تشعشع دار را نیز برمی گرداند.
 
درباره سنگ شاه مقصود:
معدن این سنگ در اطراف شهر قندهار(شهری در کشور افغانستان) در جهت غربی مزار امام زاده ای جلیل القدر مشهور به شاه آقا که از نسل امام کاظم علیه السلام می باشد، قرار دارد.
گفته شده وجه تسمیه این سنگ به این نام است که در آن زمان افغانستان جزء ایران بوده و شخصی به نام مسعودشاه از طرف پادشاهان صفوی حاکم آن منطقه بوده و چون او مرقد امام زاده شاه آقا را تعمیر و بر آن بنائی ساخت و آن منطقه را آباد نمود، لذا سنگ هایی که از آن کوه نزدیک به این امام زاده استخراج می کرده اند و از آن تسبیح می ساختند را شاه مسعود نامیدند که به مرور ایام به شاه مقصود تغییر یافت.
بعضی این سنگ را از خانواده زبرجد دانسته اند.

خواص و فواید سنگ شاه مقصود:
این سنگ سبب دفع نیروهای منفی و تقویت انرژی های مثبت بدن می گردد و آرام بخش است و متابولیسم و فعالت بدن را تنظیم می کند.
  
خواص و فواید کهربا:
کهربا سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و برای درمان آلرژی ها و ناراحتی های پوستی بسیار فایده دارد. مالش کهربا بر روی نقاط دردناک نواحی پشت و مفاصل و نقاطی که ورم آن تازه و گرم است تاثیر خوبی دارد. کهربا بهترین علاج برای بندآوردن خونریزی بوده و برای تقویت معده نیز مفید است. کهربا دارای ارتعاشات مغناطیسی فراوات و قوی بوده و برای درمان بیماری های عصبی به ویژه میگرن و تعادل بخش های مختلف مغز مفید است.
 
خواص و فواید سندروس (یا سندلوس) :
از سندروس در داروها استفاده می کنند. سندروس اثر فوق العاده ای برای درمان خونریزی بینی و بندآوردن جراحت دارد. همچنین بهترین دارو برای درمان اسهال خونی و خون بالا آوردن است. سرماخوردگی به وسیله سندروس برطرف می شود. لثه را محکم می کند و داروی خوبی برای دندان درد است. سندروس را اگر داغ کنند و بر روی موضع ورم کرده بدن بگذارند و ببندند، بسیار مفید است.
 
خواص و فواید آونتورین:
این سنگ برای درمان حساسیت های پوستی چون اگزما، آلرژی و آکنه مفید است و همچنین برای درمان بیماریهای چشمی و تقویت سیستم عصبی کاربرد دارد. همراه داشتن سنگ آونتورین باعث آرامش روحی شده، قدرت تحمل مشکلات را زیاد می کند.
 
خواص و فواید آمازونیت:
از آمازونیت برای تقویت سیستم عصبی و آرام کردن آن و از بین بردن بیماری افسردگی استفاده می کنند، همچنین برای تنظیم متابولیسم بدن نیز کاربرد دارد.
 
 خواص و فواید اونیکس:
درکتب جواهرشناسی قدیم در خواص این سنگ چنین نوشته اند: طبیعت آن گرم و خشک است، اگر این سن خوب سائیده شود به گونه ای که بسیار نرم شود و از آن سرمه سازند و به چشم بکشند، چشم را سیاه گرداند و سبب روشنی چشم شود و برای تقویت چشم بسیار نافع است؛ بینایی و اعصاب آن را قوی کرده، نور چشم را زیاد می نماید و برای چشم افراد مسن که به سبب کهنسالی ضعف بینایی پیدا کرده اند، سرمه آن بسیار نافع است. همچنین اگر آن را ساییده، را با روغن دنبه بکوبند و برجای سوختگی گذارند بسیار مفید می باشد.
 
خواص و فواید لعل:
طبیعت لعل گرم و خشک است و استفاده از آن برای درمان بیماریهای خونی و تنظیم فشارخون مفید است. لعل هیجانات و التهابات را آرام کرده، سیستم های عصبی را تقویت می کند و همچنین ترس، غم و غصه و خواب های پریشان را دور می کند و عشق و شور به زندگی را در انسان پدید می آورد و آویختن آن بر کودکان، بدخوئی و کابوس های شبانه را از آن ها دور می کند.
  
خواص و فواید مروارید:
مروارید طبعی معتدل دارد، چشم را تقویت می کند و روشنایی و نور آن را می افزاید و برای تقویت معده و روده ها و درمان زخم معده موثر است و برای درمان کمبود کلسیم می توان از آن استفاده کرد. مروارید شادی می آورد و سبب لطافت قلب و روح می شود و غم و اندوه و ضعف روحیه را از بین می برد.
 
 خواص و فواید لاجورد:
طبیعت لاجورد سرد و خشک است و گذاشتن این سنگ بر روی چاکرای گلو برای گرفتگی سینه و گلو، تقویت تارهای صوتی، درمان تیروئید و بیماری های تنفسی نظیر برونشیت بسیار مفید است. به همراه داشتن لاجورد صرع را دور می کند و گذاشتن آن بر محل دردناک برای تقویت سیستم عصبی و تسکین درد کاربرد موثری دارد. در قدیم از لاجورد در ترکیب داروهای چشمی و درمان اسهال سودا استفاده می کرده اند. همچنین سنگی است که به انسان آرامش می دهد و برای درمان عصبانیت، استرس، هیجان و رفع بی خوابی تاثیرات خوبی دارد.
 
خواص و فواید گارنت سبز:
همراه داشتن گارنت سبز امواج منفی را دور کرده، نشاط و شادابی روح را در پی دارد و یأس و ناامیدی را دور می نماید. همچنین برای کسانی که شب ها، کابوس می بینند توصیه می شود که همراه داشته باشند چرا که خوابی با آرامش را به همراه دارد.
خواص و فواید گارنت قرمز: این سنگ برای درمان بیماریهای کم خونی استفاده می شده و به همراه داشتن آن برای کسانی که بیماری رعشه و صرع دارند مفید است. گارنت قرمز نماد عشق پایداری و وفاداری است و برای تقویت قوه اراده و اعتماد به نفس خوب است. سربازان رومی نیز در جنگهای صلیبی اعتقاد داشتند که گارنت آنان را از جراحت مصون داشته و حرز خوبی در سفر می باشد.
 
خواص و فواید مرجان:
استفاده از مرجان سرخ به صورت دستبند یا گردن بند برای تقویت قلب و تنظیم و فعال کردن سیستم خونسازی بدن مفید است و برای کسانی که به بیماری های کم خونی، پایین بودن فشارخون و بیماری های زنانه و نازایی مبتلا هستند، اثر مطلوب دارد. استفاده از آن به ویژه قرار دادن آن بر روی ناحیه شکم انرژی حیات بدن را دوچندان می کند و متابولیسم بدن را تنظیم و فعال می نماید و برای تقویت معده و دستگاه گوارش مفید است. در قدیم نیز در ترکیب داروهای قلبی و چشمی به کار می رفته و برای جلوگیری از خونریزی گلو و سینه و همچنین درمان عسرالبول یا سخت ادراری استفاده می شده است. همچنین بر گردن آویختن آن اثر سحر را باطل می کند و چشم زخم و آثار آن را دفع می نماید.
  
خواص و فواید مالاکیت:
این سنگ از دوره هخامنشیان در میان ایرانیان مورد استفاده بوده و برای تقویت چشم و زیاد شدن نور آن و همچنین رفع تورم رگهای چشم مورد استفاده بوده است. همچنین جواهری است که بسیار مورد علاقه مصریان باستان، یونانیان و رومی ها بوده که برای ساختن زیورآلات و طلسم و رنگ آن در مواد آرایشی مورد استفاده قرار می گرفته است. مالاکیت برای درمان اختلالات و ناراحتی های قاعدگی زنان و درمان نازایی موثر است. همچنین به زنان حامله نیرو می بخشد و زایمان را آسان می کند. به همین دلیل در قرون وسطی به سنگ قابله مشهور بوده است. مالاکیت از بدن سم زدایی کرده و در دفع بیماری و عفونت به بدن کمک می کند؛ در قدیم نیز در درمان مار گزیدگی و عقرب گزیدگی استفاده می شده است. همچنین برای استفاده در نقاط دردناک و ضرب دیده و عضلات منقبض مفید است.
 
خواص و فواید شبق (کهربای سیاه):
سابقه استفاده انسان ها از این سنگ در زندگی روزمره بسیار طولانی و چند هزارساله است. بعضی از اقوام از این سنگ به عنوان زیورآلات عزاداری استفاده می کنند. امروزه برخی از قبیله های آفریقا برای درمان گزیدگی عقرب و مار از آن استفاده می کنند. همچنین از شبق برای تسکین التهابات و ناراحتی های مفاصل نیز استفاده می کنند. در ایران قدیم نیز میله سرمه دان چشم از شبق ساخته می شد. از این سنگ برای تخلیه انرژی های منفی و تعادل بدن استفاده می گردد. شبق بیشتر در کشورهای انگلیس، اسپانیا، فرانسه، آلمان، هند و چین یافت می شود.
 
خواص و فواید چشم گربه:
این سنگ مفرح القلب و شادی آور است و اطمینان خاطر و آرامش به انسان می بخشد. عین الهر یا چشم گربه نوعی ضد طلسم به شمار می رود و در برابر امواج منفی به ویژه چشم زخم، انسان را محافظت می کند. این سنگ همچنین دارای ارتعاشات و انرژی های متعادل کننده در لحظات استرس و اضطراب است. امروز در هندوستان سنگ چشم گربه برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله سرطان پیشنهاد می شود.
 
خواص و فواید چشم ببری:
این سنگ پر انرژی بوده، سبب گرم نگه داشتن بدن می شود، همچنین سبب تمرکز حواس و تقویت اراده و اعتماد به نفس می گردد.
 
خواص و فواید سنگ ماه:
از این سنگ برای درمان چاقی استفاده می کنند چرا که متابولیسم بدن را تنظیم می کند. این سنگ سبب دفع هیجان و استرس می شود و صبر، اعتماد به نفس و انگیزه آدمی را زیاد می کند.
 
خواص و فواید جاسپر (ژاسپ) سبز:
این سنگ با چاکرای قلب در تماس است و برای خونسازی مفید می باشد، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و آلرژی و حساسیت ها را می زداید.

خواص و فواید ژاسپ قرمز:
این سنگ انرژی بسیار دارد و برای درمان مشکلات جنسی و تقویت قوه بارداری و زایمان آسان مفید است و برای تقویت کبد و طحال نیز موثر می باشد.
 
خواص و فواید زیرکن:
زیرکن برای سلامتی انسان به ویژه درمان آلرژی های پوستی و ناراحتی های ریوی فایده دارد و دردهای ناشی از مرض نقرس را تسکین می دهد و سبب فعالیت کبد و طحال و غده پانکراس می شود. همچنین این سنگ روحیه شخص را متعادل و آرام می کند و افراط گری های روحی و روانی را می کاهد.
 
خواص و فواید بریل زرد یا هلیودور:
این نوع بریل به رنگ زرد لیمویی، سبز مایل به زرد یا زرد طلایی است و به آن زمرد طلایی نیز می گویند. هلیودور از لغتی یونانی مشتق شده و به معنای هدیه خورشید است. هلیودور باعث از بین رفتن سموم از جریان خون و تقویت قلب است. استفاده از این سنگ در زمینه های روحی و روانی مفید بوده و قدرت خاصی در هماهنگ کردن ذهن خودآگاه و ناخودآگاه و فعال شدن درک آدمی دارد.

خواص و فواید بریل سرخ:
معمولا بریل های سرخ با حرارت، پرتوافکنی و روغن زدن ترمیم و از نظر زیبایی و کیفیت احیاء می شوند. بریل های سرخ را زمرد قرمز هم می نامند. بریل سرخ موجب رفع خستگی و نشاط آور است و جهت درمان تهوع و ناراحتی معده توصیه می شود. همچنین از آن به عنوان سنبل عشق و وفاداری نام برده می شود.
 
 خواص و فواید آزوریت:
این سنگ برای برطرف کردن آشفتگی های ذهنی و تقویت تمرکز حواس کاربرد دارد، همچنین در درمان اختلالات تیروئید و مشکلات حنجره مناسب بوده، استفاده از آن در چاکرای پیشانی مفید می باشد.
 
 خواص و فواید آکوامارین:
استفاده از آکوامارین سیستم دفاعی بدن را به ویژه در برابر آلرژی ها و حساسّیت ها تقویت می کند. مالیدن آکوامارین و نیز گذاردن آن برای ساعاتی در استکان آب و مالیدن آن آب به پوست، حساسیت های پوستی را رفع می کند. گذاشتن سنگ آکوامارین بر روی چاکرای گلو برای فعال کردن و پاکسازی این چاکرا از انرژی های منفی و درمان بیماری های مجرای تنفسی، برونشیت، ریه ها، التهاب حنجره و تقویت تارهای صوتی مفید است. آکوامارین قدرت بیان و هوش را افزایش می دهد و به  ماکمک می کند آگاهی خود را افزایش دهیم. در قدیم نیز دریانوردان از این سنگ استفاده می کرده اند و آن را نوعی طلسم برای نگهداری خود از حوادث دریانوردی می دانسته اند.

سبد خرید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش